8.05.2012

Energooszczędne i ekologiczne przedszkole ze szkołą na Maślicach we Wrocławiu

Wracamy do tematu przedszkoli (artykuł tutaj). Temat okazał się bardzo ciekawy. Od Was też otrzymałyśmy wiele wiadomości, co utwierdziło nas w przekonaniu, że rzeczywiście trudno jest znaleźć dobrze zaprojektowane przedszkole. W związku z tym cały czas szukamy ciekawych rozwiązań, niestety w Polsce jest ich naprawdę mało. Publikowałyśmy już kilka, ale jedno szczególnie zwróciło naszą uwagę i zasłużyło na opisanie.Szukając trafiłyśmy na Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wrocławiu, działający od 2009 roku. Zaprojektowali go architekci z Grupy Synergia. Kompleks budynków podzielony jest na strefy wiekowe i funkcjonalne. Składa się m.in. z przedszkola integracyjnego, szkoły podstawowej, biblioteki publicznej, dwóch sal gimnastycznych, świetlicy, stołówki. Dodatkowo na tym terenie znajdują się ogródki doświadczalne oraz plac zabaw. Powstanie takiego obiektu w Polsce robi wrażenie zwłaszcza ze względu na nowoczesny wygląd, zastosowanie rozwiązań ekologicznych, energooszczędnych i akustycznych. Budynki wyposażone są w pompy ciepła pozyskujące energię z gruntu i powietrza, które regulują temperaturę ogrzewając wnętrza zimą i schładzając je latem. Kolektory słoneczne grzeją wodę użytkową, a deszczówka wykorzystywana jest do podlewania trawników. Duże przeszklenia zapewniają doskonałe doświetlenie i dogrzewanie sal. Okna wyposażone są w automatyczne rolety. Całością steruje komputer "czuwający" nad utrzymaniem optymalnego mikroklimatu we wnętrzach.

W tej najnowocześniejszej placówce we Wrocławiu dzieci od małego uczą się ekologii i architektury. "Projektanci celowo pozostawili na wierzchu część instalacji i technicznych elementów, by uczniowie mogli zobaczyć jak funkcjonuje budynek". (źródło: wroclaw.gazeta.pl)Pisałyśmy o odrażających polskich przedszkolach, a przecież ze szkołami jest podobnie. Budynki szkoły i przedszkola bardzo Nam się spodobały. O wnętrzu niestety za dużo nie możemy powiedzieć, bo zdjęć jest bardzo mało. Pokazujemy te ciekawsze, które z trudem udało nam się odnaleźć. Wydaje się, że szkoła jest widna i przestronna. Żywe, "soczyste" kolory zostały użyte z wyczuciem, z pewnością nastrajają optymistycznie i dodają uczniom energii do pracy. Naszą uwagę zwróciły również detale podkreślające nowoczesny charakter wnętrz. Zadziwia Nas tylko to, że tak ciekawy obiekt nie jest nigdzie odpowiednio zaprezentowany. Trudno było nam dotrzeć do zdjęć i informacji na jego temat. Wiemy, że dostał kilka nagród, ale nie mamy pewności jakie i za co. Takimi osiągnięciami powinni się chwalić, dbać o swój wizerunek i promocję. A tym czasem strony przedszkola zsp12.wroclaw.pl i szkoły sp26.wroclaw.pl odrzucają swoim wyglądem oraz funkcjonalnością. Chyba to już narodowa przypadłość Polaków, że nie dbamy o kompleksowy wygląd i nie potrafimy się chwalić tym, co dobre. Na stronach architektów także trudno się czegokolwiek dowiedzieć. Mimo tych kilku niedociągnięć, cieszymy się, że w Polsce działają tak dobrze zaprojektowane placówki. Życzymy Wam i sobie, żeby powstawało ich coraz więcej...

Podsumowując zacytujemy fragment artykułu ze strony wroclaw.gazeta.pl:

"...zamiast typowego zimnego gmachu powstał obiekt, który uczy i bawi. Agnieszka Rumińska podkreśla, że nowoczesna forma została tu okraszona intensywnymi akcentami kolorystycznymi, które pobudzają wyobraźnię i stymulują do aktywności".


via
wroclaw.gazeta.pl
biblioteki.org
investmap.pl
budus.pl
zim.wroc.pl
bryla.gazetadom.pl

2 komentarze: