10.05.2013

TESTUJEMY: Pralka Home Professional WAY32740PL (BOSCH)


Podsumowując miesiąc testowania pralki BOSCH Home Professional WAY32740PL możemy chyba powiedzieć, że wiemy już o niej wszystko. Nie dałyśmy jej chwili odpoczynku, pracowała prawie cały czas. Momentami nawet nie było już co prać. Testowała ją razem z Nami mama dwójki dzieci.

O niektórych jej funkcjach: systemie VarioPerfect (EcoPerfect, TimePerfect), wskaźniku załadunku oraz dozowania pisałyśmy już (tu i tu). Dzisiaj dowiecie się trochę więcej.

CZUJNIKI
Producent nie przesadza pisząc w instrukcji, że pralka jest inteligentna. To wszystko dzięki systemowi czujników takich jak: AquaSensor (sprawdza mętność wody), wskaźnik wsadu i zalecenie dozowania. Warto wspomnieć też o automatyce wagowej (dostosowuje optymalne zużycie wody do każdego programu w zależności od tkaniny i ilości prania) oraz systemie kontroli wyważenia (równomiernie rozkłada ubrania dzięki odpowiednim ruchom bębna).

PROGRAMY
Wymienimy najciekawsze programy prania (wszystkich w sumie jest 16).
AntyAlergia to dłuższe pranie przy wyższym poziomie wody i dodatkowym cyklu płukania. Co ciekawe tkanina mimo to pachnie.
Super krótki 15’ sprawdził się świetnie. Ubrania dzieci zakurzone po wiosennych zabawach w piachu bardzo szybko się wyprały.Sport Fitness przeznaczony jest do tkanin mikrofibrowych, które nie mogą mieć kontaktu z płynami do zmiękczania. Dedykowany osobom aktywnie uprawiającym sport.
Pierze/Puch - na początku testująca mama obawiała się, że kurtka po wysuszeniu nie będzie puszysta, tak jak wcześniej. Jednak wszystko było w porządku. Nie trzeba wkładać piłek tenisowych, tak jak w pralkach starego typu.
Koszule/Bluzy to program wymyślony po to, żeby wyprana tkanina po wyjęciu z pralki nie wymagała prasowania.
Efekt zależy od rodzaju materiału: bawełna wyprasowała się najlepiej, len trochę gorzej. Beżowa koszula (lniana) na górze była gładka, a na dole pognieciona. Jasnoniebieska (ogólnie trudna do prasowania, szczególnie przy szwach) wyglądała całkiem nieźle, a bluza jeszcze lepiej (obie z bawełny). Zobaczcie zdjęcia poniżej.
FUNKCJE
Pralka posiada też przydatne dodatkowe funkcje (wybrane opisałyśmy poniżej).
Gotowe za można ustawić czas zakończenia prania w godzinnych odstępach aż do 24 godzin.
Wybór plam - jest 16 programów do różnych plam np. marchewka, czekolada, tłuszcz, ziemia, zupki i kaszki, czerwone wino.
Pisałyśmy Wam, że podobno ciężkie do usunięcia plamy z marchwi należy zalać olejem i dopiero później wrzucić do prania. Okazało się, że bez dodatkowych deteregentów oprócz zwykłego proszku nie sprawdziło się. Co prawda ślad po soku z marchwi zniknął, ale została tłusta plama.
Z kolei z czekoladą udało się już za pierwszym razem.


Redukcja zagnieceń - super, jesli ktoś nie ma fioła na punkcie prasowania, to spokojnie można z niego zrezygnować w przypadku codziennych ubrań.
Zabezpieczenie przed dziećmi (blokada) - jak się okazało było niezbędne, bo dziecko (2,5 roku) bardzo polubiło zabawę głównym pokrętłem.
Dokładanie prania - po ustawieniu programu, włączeniu pralki, można wcisnąć pauzę i dorzucić pranie jak się o czymś zapomniało. Przydało się to nie raz w trakcie testowania. Ubrania bywają rozrzucone przez dzieci i często są w nietypowych miejscach np. pod łóżkiem.

KONSTRUKCJA
Duży wpływ na jakość prania ma nowoczesny (podświetlany) bęben VarioSoft, którego konstrukcja i struktura wzorowane są na kształcie kropli. Woda wypływa na ubrania przez wypukłe łezki. Dzięki temu nie mają one bezpośredniego kontaktu z powierzchnią bębna. Pralka posiada też zabieraki asymetryczne, których zadaniem jest podnoszenie ubrań do góry (tkaniny opadając wytrącają zabrudzenia z pomiędzy włókien). Ich konstrukcja zapobiega niszczeniu się tkanin. Dopasowują one intensywność prania do rodzaju materiału. Byłyśmy bardzo zaskoczone, bo już po pierwszej próbie ubrania wyglądały lepiej niż po poprzedniej pralce i były bardziej miękkie. Efekt ten daje się odczuć nawet bez użycia płynu do zmiękczania.


Obudowa pralki ma po bokach specjalne płyty, których kształt wycisza dźwięk wirowania i wibracji. Dodatkowo wewnątrz zamontowane są maty redukujące hałas.

Od 1986 roku firma Bosch stosuje system zabezpieczający przed zalaniem mieszkania – AQUA STOP. Jako jedyny producent daje dożywotnią gwarancję (w razie awarii naprawia urządzenie, opłaca remont itp.).

WZORNICTWO
Pralkę BOSCH Home Professional WAY32740PL zaprojektowali Florian Metz, Carsten Weber, Robert Sachon. W 2012 roku otrzymała prestiżową nagrodę reddot design award.
Zresztą produkty firmy BOSCH były wielokrotnie nagradzane.
Naszym zdaniem pralki BOSCH nie wybijają się pod względem wzornictwa na tle innych dostępnych na rynku. Być może to celowy zabieg firmy – dzięki temu, że są one proste, to zawsze będą na czasie. Jedno trzeba przyznać, że na pewno wyróżniają się pod kątem czytelności podpisanych przycisków, wyświetlacza, intuicyjnej obsługi. W pralce BOSCH Home Professional WAY32740PL na panelu wyświetlają się wszystkie ostrzeżenia i można też wybrać język.


POMIARY
Tak jak obiecałyśmy Wam w jednym z poprzednich postów na temat pralki BOSCH (tu), przedstawiamy wyniki pomiarów zużywanej przez nią energii. Wykonałyśmy trzy prania o takich samych parametrach (program, temperatura, moc wirowania). Starałyśmy się dobrać podobną ilość załadunku do każdego z nich, ale jak wiadomo w codziennym użytkowaniu nie uda się tego zrobić idealnie, dlatego wyniki niedokładnie odzwierciedlają różnice w ilości pobieranej energii. Zrezygnowałyśmy też z porównania z inną pralką, ponieważ mamy takie, które są w niższej klasie energetycznej i ich maksymalny załadunek jest mniejszy. Jeszcze jedna ważna informacja – do pralki BOSCH Home Professional WAY32740PL można włożyć aż do 8 kg prania, a trzeba przy tym podkreslić, że ma ona standardowe wymiary.


PODSUMOWANIE
Główne credo marki BOSCH (słowa Roberta Boscha) to „Lepiej jest stracić pieniądze, niż zaufanie”. Motto jest jak najbardziej prawdziwe, bo po 127 latach firma nadal cieszy się ogromnym zaufaniem użytkowników na całym świecie. Nawet wśród naszych najbliższych każdy ma jakiś produkt marki BOSCH. Naliczyłyśmy w sumie 14 (samego AGD). Przeważają pralki, zmywarki, ale są też lodówki, żelazka, sokowirówka, młynek do kawy itp. My same także coś mamy - jedna z Nas zmywarkę, druga lodówkę. Co ciekawe są to produkty zarówno nowe (z ostatnich lat), jak i kilkunastoletnie.


Podoba Nam się, że producent przykłada dużą wagę do ekologii i uświadamiania użytkowników. W instrukcji jest wiele wskazówek jak prać, dbając o ubrania i pralkę, jak oszczędzać energię, nie wspominając już o uwagach dotyczących bezpieczeństwa.

Na szkoleniu dowiedziałyśmy się, że w firmie BOSCH jest tzw. dział rozwoju, który pracuje nad stworzeniem najlepszych programów prania do konkretnych tkanin.
Specjaliści dobierają ilość wody, detergentów, intensywność i prędkość ruchów bębna, tak żeby była ona dokładnie wyprana, wypłukana. Dlatego też warto słuchać się instrukcji i wybierać odpowiednie programy, bo nie bez powodu ktoś nad tym pracował.

Super jest system AquaStop. Obie nie miałyśmy wcześniej pralki z tym rozwiązaniem. Zawsze pojawiał się problem, żeby włączyć bezpiecznie pranie bez strachu przed zalaniem mieszkania, zwłaszcza jak się wychodzi z domu rano, a wraca późnym wieczorem. Poza tym pralkę BOSCH Home Professional WAY32740PL można zaprogramować, żeby włączyła się o wygodnej dla Nas porze, czyli np. po powrocie z pracy. Dzięki temu zaoszczędzamy czas, a pranie nie gniecie się leżąc długo w środku.

Sporym ułatwieniem jest opcja zapisywania w pamięci urządzenia ulubionych, często używanych ustawień (programy Memory 1 i Memory 2). Można też zaprogramować za ile ma się skończyć pranie (funkcja „Gotowe za”). Dzięki temu nie trzeba za każdym razem wybierać wszystkich dodatkowych opcji.

To, że BOSCH Home Professional WAY32740PL jest cicha, to zaleta nie tylko tego modelu, ale także tych z niższej półki tej firmy (nasze mamy za to je chwalą).
Nie trzeba się obawiać włączając pralkę w środku nocy, że np. obudzi dzieci albo sąsiadów. Tutaj warto dodać, że jest jeszcze jeden plus. Głośność sygnału zakończenia prania można w prosty sposób ustawić albo w ogóle go wyłączyć. Jedna z Nas miała taką, w której ten dźwięk był tak głośny, że potrafił wyrwać ze snu.

Oprócz ceny nie znalazłyśmy wad tej pralki. Na pewno możemy ją polecić wszystkim tym, którym zależy na komforcie użykowania. Musimy podkreślić, że ubrania po praniu w niej wyglądają lepiej i są bardziej miękkie, niż po pralkach, których używałyśmy do tej pory.

Bardzo spodobało Nam się kilka innowacyjnych pomysłów Boscha: kształt bębna, który zapobiega niszczeniu się tkanin, specjalne programy ułatwiające pranie i prasowanie, dodatkowe opcje np. VarioPerfect, wskaźnik załadunku i zalecanego dozowania.
Pralka BOSCH Home Professional WAY32740PL posiada wiele przydatnych funkcji i jest bardzo intuicyjna. Jeśli na początku użytkowania poświęci się trochę czasu, żeby poznać jej możliwości i sposób działania, to można ją w zupełności dopasować do swoich potrzeb.

Na koniec jeszcze parę ciekawostek:
Na szkoleniu dowiedziałyśmy, że w większa częśc pracowników firmy BOSCH to Polacy.
W 2013 roku BOSCH kupił Zelmera, ale na szczęście logo polskiej marki nie zniknie.
BOSCH słynnie z ogromnej ilości patentów (w 2012 był pod tym względem mistrzem
Europy).

via brief.plbosch.co.jpbosch.plechodnia.eured-dot.debosch-home.pl

1 komentarz: